Hromádkovi - Milan Uhde

Disident Milan Uhde zažil největší dramata v životě vlastní rodiny

8. srpna 2009 12:53

DISIDENTI JIŽNÍ MORAVY - Z divadelních her Milana Uhdeho oceňují diváci i kritika v poslední době zvláště ty, které nesou označení "autobiografické". Studnice neskutečných příběhů týkající se jeho rodiny jako by nevysychala. Přesně před týdnem 73letý spisovatel a dramatik nemusí přitom nic přibarvovat, holá fakta úplně stačí.

Nejstarší ze čtyř sourozenců se narodil do rodiny, z níž jedna její biologická půlka byla umučena v nacistických koncentračních táborech, pouze maminka se zachránila. To se ale její syn dozvěděl úplnou náhodou až v roce 1963, kdy rozhlas odvysílal jeho hru Komedie s Lotem o andělu coby ničemném přemlouvači Lota k emigraci. "Jeden posluchač mi pak napsal dopis, jak mou matku za okupace zachránil před smrtí anděl," zavzpomínal Milan Uhde.

Oním andělem zachráncem byl ve skutečnosti kamarád matčina otce, podnikatel a bohatý muž, pan Hromádka. "Poskytl peníze na úplatek a spolu s mým dědečkem a babičkou potvrdili před soudem, že moje matka je nemanželská dcera pana Hromádky a že ji on a jeho vdaná milenka svěřili mým prarodičům do výchovy.

Pisatel onoho dopisu byl zeť pana Hromádky," osvětluje tajemství, díky němuž za války jeho maminka a pravděpodobně i její děti unikly coby Židé a položidé transportu a smrti v plynové komoře. "Za okupace jsem se omezil na to, že jsem se matky zeptal, zda jsme Židi. Řekla, že ne. To už zřejmě měla v rukou rozsudek v paternitním sporu, který vedla se svými rodiči za jejich tichého souhlasu. Ale okolí na rozsudek nedalo a zacházelo s ní jako se Židovkou," vrací se k válečným vzpomínkám Milan Uhde, který si vybavuje, jak prodavačka v brněnském krámu odmítla maminku obsloužit v nařízeném čase, který nebyl vyhrazen Židům. Tatínek byl právníkem stejně jako maminka a za války se s ní jako nežid naštěstí nerozvedl.

Zdroj: http://brno.idnes.cz/disident-milan-uhde-zazil-nejvetsi-dramata-v-zivote-vlastni-rodiny-1pg-/brno-zpravy.asp?c=A090804_1235222_brno_krc